Ekonomi Haberleri

Yüksek faiz ve düşük faizin Ekonomiye etkisi

Faiz oranları ülkeler bazında bakılınca ülkede yaşayan oldukça çok insanı herhangi bir biçimde derslik ayrımı yok ise etkilemeyi başarak mühim bir ekonomik değişkendir. Tüketici ve işletmelerden başlayarak arkasından ekonominin büyük bir bölümünü kolaylıkla değişik farklı açılardan etkiliyor. Tüketici kesim, ürem oranlarından etkilenerek kredi kullanarak yatırım amaçlı mesken satın alma gereksinimi duyarlar. İşletmelere gelindiğinde ise ürem oranlarının gidişatına bakılırsa işletme envanterinde değişimler yapmanın yanı sıra hiç olmadığı kadar çok yatırımlar yaparlar. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda faiz oranlarındaki azalış ve artış yönlerindeki değişimler ülke ekonomisinde nasıl değişimlere yol açıyor? Bu yayınımızda ürem oranlarının ekonomiye doğrudan ve dolaylı yollarla oluşturduğu etkisinde bırakır üstünde duracağız.

Faiz Oranı Belirleyicileri Nelerdir?

Faiz oranları, bu piyasanın değişken güçlerinden etkilenmekte olan paranın arz ve talebine gore belirlenmektedir. Bu durumlardan en önemlisi Merkez Bankası tarafınca bankaların paraya ihtiyacı bulunduğu zamanlarda kullanılan politikalar oluşturmakta. Ülkemizde ve dünya genelinde hizmet vermekte olan bankaların rezervleri beklenen seviyelerin dibine düştüğünde son çare olarak bankalar merkez bankasından borç alma yoluna gidiyorlar. Bu konum ile birlikte Merkez Bankası faiz oranlarında bazı değişiklikler yapar. Tabii ki bankalarda değişen oranları doğrudan müşterilerine yansıtırlar. Faiz oranlarının oluşturacağı etkileri görmek için zaman bakımından 18 – 20 ay içinde bir vakit aralığına gereksinim bulunur.

Yükselen Faiz Oranları

Faiz oranlarının çoğalması borçlanma maliyetine direkt tesir ederek artışa neden olur. Bu halde bir diğer olguyu tetikleyerek halkın borçlanmaya karşı bakış açısını değiştirerek borçlanmanın azalmasına sebep olur. Faiz oranlarının yükselişe geçmesi kredileri etkiler. Halk bu durumda yaptığı tasarruflardan daha fazla gelir kazanacağını gördükçe ülke genelinde tutum oranlarında artış gözlemlenebilir. Bu durumda ise kamu kolay hasılat yolunu tercih ederek elinde bulundurduğu nakit parayı bankada faize yatırır ve emek vermeden kazanç şeklini tercih eder.

Düşen Faiz Oranları

Faiz oranlarında düşüş görüldüğünde insanlar elinde bulunan birikimlerini tasarrufa ayırma mevzusunda daha çekimser olurlar. Bunun sebebi ise borçlanmanın daha cazip hale gelir. Bunun cevabında tüketici, işletme şeklinde tarafların borçlarında artış gözlemlenir. Tüketici ve işletmelerin masrafları artınca ekonomide düşük ürem oranları baş gösterir. Birbirini tetikleyen vaziyet olmasından kaynaklı olarak aylık kredi ödemelerinin düşük ürem paylarını getirmesi ile sonuçlanır.

Faiz düşüklüğü sonucu

Coğunlukla yatırımcıların düşük faiz sonucunda daha fazla iş yükü almak için faiz düşüklüğünü bekleyerek işletmelerine mal, ürün almak için en iyi zamandır.

Yüksek Faiz sonucu

Mevduat faizi olarak bakıldığında yatırımcı bireysel müşterilerin cok kar ettiği dönemlerdir.Fakat ticari müşterilerin iş yükü ve ürün maliyeti bakımından zarar görmesi muhtemel bir sonuctur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı