Anne Çocuk Haberleri

Yenidoğan Bebekler Neden Sık Sık Kusar?

Bebekler neden kusar sorusuna cevaben; cok endişelenmemesi gerekir kusmanın nedenleri, hangi hastalıklara işaret ettiğini yazdık.

Bebeğin sağlıklı bir biçimde bakımı için anne ve babaların acele müdahale gerektiren kusmaları bilmeleri gerekebilir. Bebekler neden kusar problemi ile alakalı cahil anne babalar için yeni dünyaya gelen bebeğin sürekli kustuğu ilk bir kaç ay oldukça sıkıntılı ve stresli geçecektir. Bu sebepten bebekler niçin kusar sorunun yanıtını tam anlamıyla bilmek icap eder.

Bebeklerin düzgüsel kusmalarının yanı dizi herhangi bir hastalığa işaret edebilecek ve acele müdahale gerektiren kusmalar olabilmektedir. Bebeklerin kusmuğunda kan var ise, kusarken bununla beraber karın ağrısı çekiyorsa, karnında şişlik varsa veya yüksek ateş söz konusuysa acilen müdahale edilmelidir.

Bebeklerde Kusma Nasıl Önlenir?

Annelerin bebeklerini emzirdikten sonrasında veya mamasını yedirdikten sonrasında derhal yatırmamaları gerekebilir. Bunun yerine dik bir şekilde tutup gazını çıkarması bebeğin kusmasını engelleyecektir.

Bebeğin çok fazla doyurulması da kusmaya sebep olan yanlış hareketlerden biridir. Bebeği tek seferde fazlaca değil sık fakat az beslemek hem sağlığı açısından önemlidir hemde kusmasını engeller.

Ağlarken bebeği emzirmekte kusmaya sebebiyet verebilir. Emzirilen bebek midesindeki gaz yüzünden kusabilir. Bu yüzden ağlayan bebeği sakinleştirmeden emzirmemek gereklidir.

Bebekler neden kusar sorusunu cevapladık

Bebeklerde Kusma Miktarı

Bebekler beslendikten sonrasında ağızlarında kalan besini çıkarabilirler. Bu çıkarma kusma değilde daha çok su sızıntısı gibi gerçekleşir. Sızıntı gibi gerçekleşen bu çıkarmalar bebeğin 1 yaşını tamamlamasıyla beraber kendiliğinden iyileşerek son bulur.

Bebeğin kusmasının düzgüsel mt. Yok ise herhangi bir hastalığa neden m. Bunu gösteren bazı faktörler vardır;

  • Kusmanın Şiddeti
  • Kusmanın Zamanı
  • Kusmanın Miktarı

Yeni doğmuş bebeklerin yemek borusunu midesinden ayıran kapakçığın gelişimini tamamlamasından ötürü bebekler sürekli kusabilmektedir. Bu çeşitli kusmalar bebek büyüdükçe ve mide kapakçığı işlevini tam anlamıyla yerine getirdikçe ortadan kalkacaktır.

Hastalığa İşaret Eden Kusmalar

Bebeğin fışkırarak kusması hastalığa neden olabilmekte. Yeni doğmuş bebeklerin ilk 48 saat arasında sürekli görülen şiddetli kusmalar sindirim sistemiyle alakalı bir probleminin olacağını işaret edebilir. Zorlanarak kusan bebeklerde mide bulantıları ve öğürtülerde olabilmekte. Sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra mide darlığı da fışkırarak kusmalara neden olabilmekte.

Önemli Bilgi: Kusmayı engelleyen ilaçlardan irak durun. Uzman Doktor vermediği sürece bebeğe kusmasını engelleyevek hiçbir deva verilmemelidir. Önemli olan kusmanın nedenini ortadan kaldırmaktır. Şiddetli kusma durumlarında solunum yolu aleni tutulmaya çalışılarak doktora götürülmelidir.

Kusan Bebekler Nasıl Yatırılır?

Kusan bebeğin boğulma tehlikesi bulunduğu anne ve babalar bebeklerini sırt üzeri yatırmaktan kaçınıyorlar. Anne ve babalar bebeklerini sırt üstü yatırmak yerine tersine yüz üstüne yatırıyorlar.

Ancak bilinmelidir ki; sırt üzeri yatan bir bebeğin kustuğunda boğulma ihtimali oldukça düşüktür. Bunun yanında yüz üzeri yatırılan bebeklerde ani bebek ölüm sendromu riski fazlaca fazladır.

Bebekler gün arasında ebeveynin kontrolü altında kısa süre olmak şartıyla yüz üzeri yatırılabilir. Yüz üzeri yatırıldığında başı ve vücudu farklı yönlere çevrilmelidir. Bebeğinizin uyku saatinde sırt üstü uyutulması uzmanlar tarafından önerilir.

Bebekler neden peynir gibi kusar?

Emzirirken bebeğin yatar pozisyonda olması, hava yutması, aşırı yavaş ya da hızlı emmesi, gazının çıkartılmaması reflüye neden olabilir.

Yeni doğan bebek emdikten sonra neden kusar?

Bu duruma, özellikle yenidoğan bebeklerde oldukça sık rastlanmaktadır. … Buna ek olarak, bebeğin gereğinden yavaş ya da hızlı emmesi, emme sırasında hava yutması, karnı doyduktan sonra gazının çıkarılmaması gibi sebepler de kusmaya neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı