Teknoloji Haberleri

WordPress Web Sitesi Site Hızı Arttırma

WordPress Web Sitesi Site Hızı Arttırma yöntemlerini sizler için hazırladım. Bu yazımızda WordPress site hız tekniklerini okuyun.

WordPress site hızı arttırma amacıyla bir çok şeyi yapmanız gerekiyor. Kurumsal veya kişisel bir siteyi yönetiyorsanız sitenizin hızlı açılması her zaman etkili olacaktır.

Google son zamanlarda kullanıcıları etkileyen siteleri üst sıralara çıkartıyor ve Google kendisi söylemiyor olsa da ve şuanlık sıralamaya büyük bir katkısı olmasa da ileride en önemli seo tekniklerinden birisi de hızlı ve düzenli açılan web siteleri olacaktır.

WordPress Web Sitesi Açılış Hızı Ölçme

Eğer bir kullanıcıyı sitenizden çıkmamasını istiyorsanız bunu 7 saniye içerisinde açılan bir site ile yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre bir insanın odak noktası 7 saniyede değişebiliyor ve bu 7 saniye dolmadan sizde sitenizi kullanıcıya açmanız ve içeriğinizi göstermeniz gerekiyor.

WordPress siteniz ve normal scriptler de sitenizin hızını Google’un thinkwithgoogle.com adresinden kolaylıkla test edebilirsiniz.

Site hız testi yapabileceğiniz siteler;

  • thinkwithgoogle.com
  • gtmetrix.com

Bu tür testlerin en önemlilerindendir. Buradaki sitelerdeki oranlarınız yüksekse çok iyi bir durumdasınızdır.

WordPress Web Sitesi Site Hızı Arttırma yöntemleri

WordPress Hosting Seçimi

Kalitesiz ve yavaş bir hosting sitenizin açılış hızını büyük oranda düşürecektir. WordPress sitenizdeki hosting’in özellikleri şu şekilde olması gerekiyor. Yeni teknolojilerden haberdar ol!

WordPress Site Hızı Arttırma İşlemleri

Sitemizin hızını test ettik. Hosting’imizi doğru ve hızlı bir hosting olarak seçtik. Artık sıra sitemizi nasıl hızlandırmamız gerektiğine bakalım. Biz sitemizi GtMetrix ile test edelim ve oradaki hatalarımıza göz atalım.

Diğer hataları da What’s this mean? butonuna tıklayarak detaylarını kolaylıkla öğrenebilirsinzi. Sitemizi için WP-Rocket eklentisini önerebilirim. Bu eklenti ile sitenizi hızlandırmak için bir çok şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Dosya İyileştirme sekmesine girip HTML, CSS ve JS dosyalarını sıkıştırabilir ve küçültebilirsiniz. Ortam sekmesinde bulunan LazyLoad kısmını seçerek görülmeyen görselleri sonradan yüklettirerek açılış hızınızı arttırabilirsiniz.

WordPress Web Sitenizi Yavaşlatan Nedir? Ne Olabilir?
Hız testi raporunuzda muhtemelen site hızınızı iyileştirmek için onlarca fazla teklif platformlar tarafınca sizlere sunulacaktır. Ancak, çoğu yeni süregelen internet site sahipleri için anlaşılması zor teknik jargonlar içerecektir.

Web sitenizi neyin yavaşlattığını öğrenmek, performansı artırmak ve daha akıllı uzun vadeli kararlar almak için aşağıda esas konuları sıraladık.

Yavaş bir WordPress web sitesinin başlıca nedenleri:

Web Hosting – Web barındırma sunucunuz doğru yapılandırılmadığında internet sitenizin hızına zarar verebilir. Kişisel olarak bütün çözümleri uyguladığınızı düşünüyorsanız hizmet aldığınız firma ile iletişime geçebilirsiniz.

  • WordPress Yapılandırması – WordPress siteniz önbelleğe alınmış sayfalar sunmuyorsa, sunucunuzu çok fazla yükler, böylece web sitenizin yavaşlamasına yada tamamen çökmesine niçin olur.
  • Sayfa Boyutu – Temel şekilde web sitesi için optimize edilmemiş görseller.
  • Kötü Eklentiler – Kötü kodlanmış bir eklenti kullanıyorsanız, internet sitenizi mühim seviyede yavaşlatabilir.
  • Harici emir dosyaları – Reklamlar, yazı tipi yükleyiciler vb. Gibi harici buyruk dosyalarının internet sitenizin performansı üzerinde büyük etkisi olabilmekte.

WordPress Site Hızlandırma Hakkında Merak Ettiklerinizi Cevaplıyorum.

Web Site Açılış Hızımı Nasıl Arttırabilirim?

Açılış hızınızı arttırmak için sunucu optimizasyonu, görsel optimizasyonlarınızı yapmalısınız. Ayrıca sitenizde HTML ve CSS’leri sıkıştırmayı unutmayın.

Web Site Açılış Hızı Neden Önemlidir?

Web Site Açılış Hızı şuanlık sıralama faktörü olmasa da ileride gelecek olan güncellemeler ile açılış hızı çok önemli hal alacak. Ayrıca siteniz yavaş ise sıralamanız düşebilir ve kullanıcı kayıbı yaşarsınız.

Avoid a character set in the meta tag hatası nedir?

Bu hatayı gidermek için sitenizde bulunan metalara göz atmanız gerekiyor. Bir çok meta sitenizde bulunmuyor olabilir bunun için All in One Seo veya Yoast Seo eklentilerini kullanarak sitenize meta taglarını koaylıkla ekleyebilirsiniz.

Specify image dimensions hatası nedir?

Bu hatayı sitenizde bulunan görsellerin genişlik ve yükseklik oranlarının bozuk olduğunu ve koyulan yerden daha büyük görseller kullanıldığı anlamına gelir. Bunun için resimleri genişlik ve yükseklik olarak küçültüp tekrardan yüklemeniz gerekebilir.

Specify a character set early hatası nedir?

Sitenizin dilini anlatan charset kodları bulunmuyor bunun için sitenize header.php dosyası içerisinde <body> tagından hemen sonra <meta charset=”UTF-8″> kodunu ekleyerek çözebilirsiniz.

Prefer asynchronous resources hatası nedir?

Bu hata sitenizin farklı zamanlarda yüklenmesinden kaynaklanmaktadır. Bunun için temanızı cachelemeyi deneyebilirsiniz.

Avoid CSS @import hatası nedir?

Bu hata kullandığınız style dosyalarında @import ile çağırdığınız farklı style dosyalarını çağırmamanız gerektiğini ifade eder. @import ile çağırırsanız siteniz daha yavaş açılacaktır.

Combine images using CSS sprites hatası nedir?

Kullanılan iconları css sprit olarak ayarlanması gerekiyor. Böylelikle tek bir görsel yükleyerek tüm iconları kolaylıkla gösterebilirsiniz.

Minify CSS hatası nedir?

CSS için küçültme yapmanız gerekmektedir.

Minify HTML

HTML için küçültme yapmanız gerekmektedir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı