Teknoloji Haberleri

UI UX Nedir Farkları ve Kullanılan Programları

ui ux nedir aralarında nasıl bir fark var. Ui ve Ux için ne tür programlar kullanılır sizler için listeledik.

İnternet sektörünün giderek büyümesiyle beraber farklı ihtisas alanları da ortaya çıktı. UX ve UI, isimlerini İngilizce de ki User Experience (Kullanıcı Deneyimi) ve User Interface (Kullanıcı Arayüzü) kelimelerinin kafa harflerinden alırlar. Günümüzde UX ve UI kavramlarının oldukca büyük önem kazanması UX nelerdir, UI nelerdir benzer biçimde soruları beraberinde getirdi. Bu durumun nedeni bir tasarımın genel görünümü kadar kullanıcı odaklı olmasının da günümüzde çok önemli bir noktaya gelmiş olmasıdır.

Teknoloji haberleri için tıklayın.

UI Tasarım Nedir?

UI, kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir ve kullananların sitede kolaylıkla dolaşması ve sitede daha uzun vakit kalması site içeriklerine daha rahat erişmesi gibi edinim odaklı iyileştirmeler amaçlanır. UI ne demek diye sorduğumuzda aklımıza ilk istikbal olan şey özetlemek gerekirse kullanıcı konforu odaklı görsel tasarımlardır.

UX Tasarım Nedir?

UX, kullanıcı deneyimi dizaynı bir arayüz dizaynı yapmaktan çok kullananların site üzerindeki etkileşiminin iyi mi olacağıyla ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin iyi mi olacağını düş edip tasarlayan kişiye User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.

UI UX Nedir Kullanılan Programları

UX Tasarımcılarının Kullandığı Bazı Programlar;

  • MindManager
  • SmartDraw
  • MockPlus
  • UserTesting

Bunlara benzer olarak daha yüzlerce uygulama var. Microsoft Visio, Axure RP, AppCooker, Flinto, Sketch, InVision, Optimizely, Trello, Time Doctor, Fotojet benzer biçimde programlar UX tasarımcılar için çok yardımcı yazılımlardır.

UI Tasarımcılarının Kullandığı Bazı Programlar;

  • Sketch
  • Adobe XD
  • Gravity Designer

Bunlara aynı şekilde Affinity Designer, Figma, şeklinde yenilikçi programları tercih edebilirsiniz yahut daha geleneksel tasarımcıların yaptığı gibi Adobe Photoshop, Illustrator kullanabilirsiniz.

Özetlemek gerekir ise, UI dizaynı tam olarak arayüz dizaynı ile alakalı iken UX tasarımı tasarlanacak arayüzün nasıl daha basit, süratli ve efektif kullanılması gerektiği ile ilgilenir.

UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tasarım açısından göze hitap eden fakat kullanım kolaylığına sahip olmayan pek oldukça şey sayabiliriz ya da tersine dizaynı hoş olmayan ama çok kullanım kolaylığına sahip olan pek oldukca şey de sayabiliriz. Kısaca, UX amaçlarla hedeflerken, UI manzara ve işlevsellik için yapılan çalışmalardır. UX kullanıcının yaşamış olduğu problemle ilgilenirken, UI somut unsurlarla ilgilenir.UI’nin tasavvur ilkesi görselliktir, UX’in ilkesi insandır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı