DiğerSağlık Haberleri

Tuzlu Su ile Gargara Nasıl Yapılır? Ağız ve Diş Sağlığı

Ağzımız beslenmemiz için ilk reseptördür ve bütün gövde sistemlerine açılıp hizmet eden doğrudan gördüğümüz aleni alandır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığının korunması sindirim, dolaşım, boşaltım, endokrin vesaire sistemlerimizin de korunması anlamına gelir. Ben de ağız sağlığı anlattıktan sonrasında birkaç kısa malumat paylaşacağım sizlerle.

Diş ve diş eti hastalıkları en mühim esenlik sorunları arasındadır. Doğrudan bir yaşamsal vehamet taşımadığı için oldukça önemsenmemektedir. Ağız, hazım kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar Ağız ve Diş Sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine neden olur. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır bir hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi fazlaca mühim yan görevleri de bulunur.

Tuzlu Su ile Gargara Nasıl Yapılır? Ağız ve Diş Sağlığı

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı dizi konuşmada ve görünümümüzde önemli tesirleri bulunmaktadır. Dişleri eksilmiş kişilerin birtakım sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur.

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki rahatsızlık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti rahatsızlıkları kimi zaman diş yuvasının bulunmuş olduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Ağız ve Diş Sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler nerede ise tüm sistemleri negatif etkileyen sürekli enfeksiyon odağı durumuna gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler benzer biçimde yapılarda önemli sağlık sorunlarına neden olabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.

Doğal tıp önerileri

Ağız içi yaralara tuz ve su tarifi
1 çay bardağı ılık suya yarım tatlı kaşığı kaya tuzu koyulup günde üç kez gargara yapılmalı. Hipertansiyon ve böbrek hastaları bu uygulamayı yapmamalı. Onlar gargara yerine yara olan noktalara pamuk yardımıyla tuzlu suyu sürmeli 5 dakika sonra berrak suyla gargara yapmaları daha doğru olacaktır.

Ağız içi yaralara mürrüsafi tarifi

Ağız ve Diş Sağlığı Ayurveda tedavi sisteminde yüzyıllardır kullanılan mür ağacının reçinesinden elde edilmiş bitki aslı antiseptik ve antimikrobiyal özelliktedir. İçeriğinde bulunan tanen isminde madde mukus zarını iyileştirmede etkilidir. Uygulanışı toz halindeki mürrüsafi ağız içindeki yaralara günde üç kez sürülmelidir.

Ağzınızda sık yoğun aft çıkıyorsa önce yemek ve içecek alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Bunların başında asidik yiyeceklerden Ağız ve Diş Sağlığı için uzak durmak gerekiyor. (et, turunçgiller, domates, ananas, sirke şeklinde)

Tuzlu Su ile Gargara Nasıl Yapılır? Ağız ve Diş Sağlığı

Meyan kökü tarifimizle kronik aftlardan kurtulun
Meyan kökü bedenin mukus salgılamasını sağlar. Mukus vücudumuz için oldukca koruyucu ve onarıcıdır. Aynı zamanda aftlara niçin olan mikroorganizmaları ekarte eder. Eğer kronik bir böbrek rahatsızlığınız olmadan günde 1 bardağı geçmeyecek ve hergünde tüketmemek kaydıyla meyan kökü tüketerek aftlardan korunabilir ve tedavi de edebilirsiniz.

Adaçayı ile Ağız ve Diş Sağlığı korumak mümkün

Adaçayı ve deniz tuzuyla meydana getirilen ağız gargaraları diş eti hastalıklarına iyi gelmektedir. Adaçayı ve deniz tuzu gargarası antiseptiktir, bu nedenle yaralar daha çabuk iyileşir. Diş etinde gelişen çekilmelere karşıda giderici tedavi edicidir.

1 bardak kaynar su
2 tatlı kaşığı adaçayı (kuru)
1 çay kaşığı kaya tuzu
Kaynamış suyu adaçayı ve tuzun üstüne dökün 10 dakika kadar bekletip süzün ve soğuduktan sonrasında, fırçalama işleminizi gerçekleştirdikten sonrasında ağız bakım gargarası şekilde kullanabilirsiniz. İçerik bir günden çok bekletilmemelidir.

Ağız kokusuna karşı koruyucu yaklaşımlar

Ağız kokusu bakımsız ağızda mevcut olurken bazen vücut içinde büyük bir sinyal mekanizmasıdır. Çoğu zaman diyabet, böbrek, hipotiroid benzer biçimde hastalıkların olduğunun sinyalini verirken bazan zaman da susuzluğunda en büyük emaresidir. Ağız kokusundan kurtulmak için market ve eczanelerden aldığınız ağız gargaralarına asla ihtiyacınız yok. Aksine bu alkol muhteviyatlı gargaralar ağız içerisindeki mukus yapıya ziyan verdiği için daha çok ağız kokusuna niçin olmakta. Ağız kokusundan korunmak için öncelikle ehil su içiniz. Daha sonra da geçindiren ağız kokusuna karşı bir doğal tıp uzmanı veya hekime başvurup dahili bir nedene bağlı olup olmadığını öğreniniz. Bu işlemleri yaptıktan sonrasında ağzınızı güzel kokutacak bir öneri de benden gelsin. Bu öneri sadece ağzınızı güzel kokutmakla kalmayacak Ağız ve Diş Sağlığınız için faydalı olacaktır.

4 damla nane yağı
8 damla nebati gliserin
1 çay bardağı ılık su yu karıştırıp gargara yapabilirsiniz

Başka bir tanım:

Ağız ve Diş Sağlığı için bir tutar rezene yada anason tohumunu çiğneyerekte ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Not: Ağız ve Diş Sağlığı için yeterli su tüketiniz. Her yemek yedikten sonrasında ağzınızı su ile gargara yapınız. Günde 2 defa dişlerinizi doğal diş macunu ile fırçalayıp diş ipi ile diş aralarınızı temizleyerek hemAğız ve Diş Sağlığını hem de beden sağlığınızı korumanız olası.

Tuzlu su ile gargara nasıl yapılır?

1 çay bardağı ılık suya yarım tatlı kaşığı kaya tuzu koyulup günde üç kez gargara yapılmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı