DiğerEkonomi Haberleri

Temassız ödeme yöntemi nedir ve güvenli midir?

Hayatımızın her alanına giren kredi kartları ile temassız ödeme yapmak olası. Kredi kartıyla temassız ödeme yapmak mevzusunun detaylarını bu yazımda bulabilirsiniz. Temassız ödeme iyi mi yapılıyor, temassız ödeme güvenilir midir ve ne şeklinde önlemler alınabilir?
Öncelikle kredi kartıyla temassız ödeme yapma teknolojisi bundan 12 yıl öncesine kadar uzanıyor. 2006 yılı benzer biçimde kullanılmaya başlanan bu teknoloji bundan böyle eskisine nazaran fazlaca daha hızlı ve emin.
Kredi kartınızla temassız ödeme yapmak için, kredi kartınızın temassız özelliğe haiz olması gerekiyor. Bankalar, kredi kartı başvurusu esnasında kartınızda temassız ödeme ayrıcalığı isteyip istemediğinizi soruyor. Eski bir kartınız banka tarafından otomatikman yenilendiğinde ise yeni kart, temassız ayrıcalığı ile beraber gelebilir.

Kredi kartımda temassız ödeme özelliği var metre?

Hemen şu an cüzdanınızdaki kredi kartında Tekerrür ödeme olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kartınızı çıkarın ve üstünde Tekerrür ödeme (contactless) sembolü olup olmadığına bakın. Bu sembol 4 çizgili bir dalga göstergesi gibi. Wi-fi sembolünü andırıyor. Eğer var ise, tebrikler, kredi kartınızla Tekerrür ödeme yapabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta bu sembolü gözleyebilirsiniz. Farklı renkleri var fakat şekil değişmez herzaman aynıdır.

Temassız ödeme yöntemi nedir ve güvenli midir?

Temassız ödeme niteliği nerelerde geçerli?

Tekerrür ödeme yapabilmek için ikinci koşul, ödeme yapacağınız aza işyerinin POS cihazında Tekerrür ayrıcalığı olması gerekiyor.
Bu mevzuda fazlaca şanslıyız. Geçtiğimiz zamanlarda yazarkasa özellikli POS cihazlarına zorunluluk getirildi. Bu sebeple bir çok POS cihazı yenilendi ve bu işlem sırasında alınan yeni POS cihazlarında temassız ayrıcalığı de mevcut. Migros, Starbucks, Opet, Shell, Turkcell benzer biçimde yerlerde Tekerrür ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Bunlar benim ilk olarak aklıma gelen noktalar.

Temassız ödeme yöntemi nedir ve güvenli midir?

Türkiye çapında Haziran 2018 verisine bakılırsa 188.153 aza işyerinde bu özelliği kullanılabiliyor. Artık bir çok bakkalda dahi bu ödeme destekleyen POS aleti bulunuyor.

Temassız ödeme yöntemi güvenli mi.?

Son nesil ödeme yöntemi, eskiye oranla çok hızlandı. Artık saniyeler içinde (yaklaşık 2 saniye) kredi kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz. Bu büyük bir konfor.
Bankalar, temassız özelliği olan kart malikleri için ikinci bir limit belirleyebiliyor. Bu limit sadece bu ödeme için geçerli bir limit olmaktadır. Bu limit şu anda 90 TL şekilde belirlenmiştir.
Temassız ödemelerde şu ana kadar olumsuz bir vaziyet yaşanmamıştır. Son senelerde haberlerde çıkanın aksine dolandırıcılığı hiç bulunmamaktadır dahi diyebiliriz.

Bu Ödeme Sisteminin Faydaları

1-Temassız Kart Sahipleri İçin Faydaları:
Bu yöntemle ödeme yaparken kartınızı elinizden bırakmanıza gerek kalmamıştır. Bu şekilde kartınızı unutma yahut yitirme riskini azaltıyorsunuz.
Mikro ödeme şekilde anılan, minik tutarlı alışverişinizde Tekerrür ödemeler para üstü almak veya bozuk para denkleştirme sorunları ortadan kaldırır. Hızlı, güvenli bir alışveriş imkânı sunar.
Alışveriş yapmış olduğunuz mağazada, önünüzdeki kişileri beklemek istemeyiz. Bir saniyelik sürelerle ödeme işlemlerini tamamlasın isteriz. Bu sayede azca sıra bekler, hızlı hizmet alabilirsiniz.
Tekerrür ödemelerin, sevinç ve davranış yaratan bir ödeme durumuna gelmiştir. Araştırmalara göre Tekerrür ödeme yapanların, Tekerrür ödemeyi diğer kartlı alışveriş yöntemlerine tercih ettiğini gösteriyor. Temassız ödemelerin dünyada hızla büyümesinin sebebini de açıklıyor.
Temassız özellikli kartlarınızı ancak alışverişlerinizde değil, ulaşımda da kullanabilirsiniz. Geçerli olan yerlerde ulaşım ücreti için bilet/ön ödemeli kart almanıza gerek yoktur; temassız özelliği olan kredi kartınızı okutarak ulaşım hizmetinden yararlanabilirsiniz.
2-Mağaza Temsilcileri İçin Faydaları:
Kasanın çok bulunduğu anlarda ödeme işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlansın istiyorsanız, müşterilerinizi bu ödeme yöntemini oluşturmaya yönlendirebilirsiniz.
Müşterileriniz hem değişik bir ödeme deneyimi yaşar, aynı zamanda ödemelerini daha kısa müddette yaptıklarından ötürü memnun kalacaktır.
Özellikle kasa da sıranın arttığı zamanlarda, daha az beklemek için öteki mağazayı yeğleyen müşterileriniz olmakta ise, temassız ödemeyi denemelisiniz.
Temassız ödemelerin kasa yönetiminde nakit hesabın getirmiş olduğu hata, feyk para, para nakliyat ve nakit paranızı koruma avantaj yaratır.
Son laf: Temassız özellikli kartınız ile af yapmak bundan böyle çok basit.
1 TL ile
1 Saniyede
1 Büyük soruna çözüm olun!

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı