Otomobil Haberleri

Seat Üretim de sanatını konuşturuyor

Seat Üretim olarak sanatı ile kusursuz bir plan ile otomobillerini üretiyor. Böylelikle yeni SEAT’lar kusursuz ve sağlam oluyor.

SEAT’ın Martorell fabrikasında bantlardaki her otomobil bir öncekinden ve bir sonrakinden renk, özellik, sürüş asistanları bakımından farklı donanımlara sahip olmakta. Montaj parçalarının tam zamanında gelmesini sağlayarak araba üretmek, kusurusuz bir koreografi icap ediyor. SEAT, işte bu kusursuz koreografiyi, hergün 2 bin 300 defa sergiliyor.

Koreografi denildiği zaman akla evvela Moskova Bolşoy Balesi veya Londra Kraliyet Bale Okulu tarafınca bir sergilenen performanslar gelebilir. Ancak daha azca bilinen başka çok sayıda koreografi mevcut. Bu koreografilerden bir tanesi SEAT’ın Martorell fabrikasında her gün 2 bin 300 adet araç müşterisi için hazırlanıyor.. İşte SEAT markasının üretim merkezinde her gün gerçekleştirdiği üretim koreografisi…

SEAT İÇİN YARATICILIK ÖNEMLİ

Yaratıcı: Her şey, bir müşteri satın almak istediği vasıtası yapılandırdığında, siparişin başlatılmasıyla hayata geçiyor. Modelden, motorun teknik özelliklerinden, renkten, asistan paketinden ve donanım seviyesinden döşemeye kadar… Martorell fabrikasına her gün binlerce hususi sipariş geliyor. Tedarik Departmanı Müdürü Juan Vivas, “Tedarikçilerin yetenekleri ve fabrikanın kapasitesi göz önünde bulundurularak, sonraki dört hafta içinde montajı tamamlanacak arabalar için bir program yapılır ve lüzumlu parçalar tedarik ediliyor.

Gerekli bütün parçalara sahip olduğumuzdan ve üretimin dengeli olduğu için güvenilir olmak için bu planlama, tarih yaklaştıkça en ince ayrıntılara girer” diye açıklıyor.

Koreografinin bileşimi: Baskı atölyesinden çıktığında, aracın şasisi kaporta atölyesinde monte edilir ve içerisine bir çip yerleştirilir. Bu çip, model, donanım seviyesi ve içerisine girecek tüm parçalar ile alakalı bilgiler de dahil olmak üzere otomobilin DNA’sını ihtiva eder. Bu noktadan itibaren bütün parçalar sıralanır ve böylece tam zamanında gelmeleri sağlanır.

Seat Üretim de sanatını konuşturuyor
Seat Üretim de sanatını konuşturuyor

KUSURSUZLUK

Kusursuz ritim: Parçaların bir araya getirilme işlemi, otomobillerin farklı seviyelerde 2 kilometreden çok yol kat etmiş olduğu boya ve montaj atölyelerinde devam ediyor. Parçalar, tam şekilde ihtiyaç duyulan anda arabaya takılması veya sokulması gereken parçaya geliyor. Bu yöntemle parçalar geri arkaya dizilebilir, mesela, önce sağdan direksiyonlu kırmızı bir Leon FR, ve onu takip eden, açılır bir tavana haiz soldan direksiyonlu mavi bir Leon ST.

Juan Vivas “Fabrikayı ziyaret eden insanları en çok şaşırtan şeylerden bir tanesi, aynı otomobili süratli olarak üretmiyor olmamız, montaj hattındaki her bir otomobilin bir evvelkinden ve bir sonrakinden farklı olmasıdır. Tam zamanında sistemi ve esnekliğimiz, müşteri ihtiyaçlarına her vakit uyum sağlamamızı mümkün kılıyor” diye ifade ediyor.

Hareketler: Tüm parçaların bir araya getirilmesini kolaylaştırmak için, kapılar gövdeden çıkarılıyor. Ayrı bir yükseltilmiş palet süresince 1,4 kilometre devinim ediyor. Arabalar adım adım biçim almaya başlıyor. Toplam uzunluğu 2 kilometreyi bulan kablolar, gösterge paneli, direksiyon simidi, vites kolu, motor… Her araca altı bin parça konuluyor ve bu sayı üretilen tüm arabalar için hesaplandığında 16 milyonu geçiyor.

Koreografiyi icra edenler: 6 bin 600 çalışan, otomobillerin montaj hattı süresince mükemmel bir senkronizasyon için görevleri yerine getiriyor. Bu kalifiye çalışanlar işlerini giderek daha çok pratik ve faal bir halde faaliyet gösteren bir tesiste yapıyor. Atölye montaj hattı şefi Luis Rodenas, “İşçiler her zaman tıpkı iş istasyonunda durmaz. Aynı hareketleri devamlı tekrarlamamak için her iki saatte bir meslek istasyon değiştirirler. Dahası, daha pratik duruma getirilmek amacıyla SEAT Biyomekanik Laboratuvarında incelenen meslek istasyonları sayesinde, çalışanların işleri daha da kolay bir hale getirildi.” diyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı