DiğerTeknoloji Haberleri

Scratch Nedir? Neden Scratch?

Scratch Nedir?

Scratch nedir, hayal dünyanızda animasyonların dijitalde hayat bulup, her insana gösterme olanağı sağlayan bir kodlama ortamıdır.

Sizce de kulağa oldukça hoş gelmiyor mt.? Bir düşünün izlediğiniz kısa animasyonlara bağlı kalmayıp aklınızda, düş dünyanızda düşlediğiniz şeyleri istediğiniz gibi Scratch ile sizde kodlayarak oluşturabilirsiniz. Sizce de bu çok güzel değil metre? Şimdiden öğrenmek için can atıyorsunuz değil m.? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Sonuçta kim istemez ki hayallerindeki görüntülerin aslında yönetmeni olmak…

Scratch Nedir? Neden Scratch?

Peki, ne için kullanılır? Biraz değindik neden kullanıldığına, ama Scratch animasyon yapmak ile bitmiyor. Playstore dan indirdiğiniz oldukça çok oyunu kendiniz kodlayıp yapabilirsiniz desem. Kendi kurallarınız ile oynayacağınız bir oyun. Ve ancak yapmış olup oynamak ile kalmayıp yapmış olduğunuz oyunları İnternet üstünde yayınlayıp kullanıcılara sunabilirsiniz. Düşünsenize Scratch arena siz o arenanın sahibi ve yöneticisi… Mükemmel değil metre? Artık ancak bir tüketici değil aynı zamanda müstahsil olmanız. Peki, yapacaklarınız ancak Scratch oyunları ve animasyonları ile metre sınırlı? Tabi ki de hayır. Dahası da var. Scratch ile bir yazar da olabilirsiniz. Nasıl dediğinizi duyar gibiyim… Şaşırdınız metre? Bence şaşırmadınız, şu sebeple sizler çoğu şeyin bilincindesiniz. Scratch’te hikayeler kurgulayıp bunu görseller ile süsleyebilirsiniz bir nevi Scratch’te animasyon yapmanın aynısı. Şimdiye kadar konuştuklarımızı göz önüne alınca Scratch harbiden size teknolojide tüketici değil de bir müstahsil yani maker olmanız da büyük imkanlar sağlayan kolay ve basit anlaşılır programlama dili değil m.?

Şimdi bana soracaksınız maker ne demek. “Maker” sözcük şekilde Make (yapma) fiilinden türetilmiştir, kısaca bahsetmek gerekirse kendisi bir şeyler ortaya koyan, üreten kimseye “Maker” denir. Sizde vereceğimiz bu eğitimin sonucunda bir maker olacaksınız. Siz geleceğin makerları Scratch’in size gündelik yaşamda katkı ve kazanımlarını anlatmamı talep eder misiniz? Hadi öğrenelim…

Neden Scratch ve Katkıları?

Bugünün gençleri olan siz öğrenciler hangi mesleği seçer iseniz seçin, bundan sonra günümüz şartları ile teknolojiye hakim olmanız istenmektedir. Bununla beraber günümüzün dijital dünyasında kodlama; matematik, okuma-yazma ile beraber bireysel gelişiminiz için bir gereksinim eğer olmazsa olmazınız haline geldi. Ve kodlama erken yaşlarda daha iyi kavrandığı öğrenim periyodunun daha süratli bulunduğu da görmezden gelinemeyecek bir gerçek. Çünkü bir nevi kodlama öğrenmek yabancı lisan öğrenmeye benzemekte. Küçük yaşta size yabancı dil öğretilmesinin ne deni de daha hızlı kavramanız. Şu da mevcut ki meydana getirilen araştırmalara bakılırsa her üç çocuktan biri henüz konuşmayı dahi öğrenmeden, teknolojik aletler ile tanışıyor. Hepinizin elinde tablet, telefon, bilgisayar bulunur ve inanırım benden bile daha iyi bilgisayar hakimiyetiniz vardır. Mütevazı olmanıza gerek yoktur.

Scratch Nedir? Neden Scratch?

Bilişim okuryazarlığı: bilgisayarları oyun, İnternet ve sosyal medya dışında da verimli ve müessir kullanmanızı sağlar
Bilgi işlemsel fikir: düşüncelerinizi anlamlı bir sıraya koymanızı öğretir.
İşbirliği: dünya üzerinde farklı insanlar ile ortaklık yapmanızı öğretir.
Yaratıcılık: tecrübe etme ve fazlaca üstünde durduğum üretici olmanızı sağlar ve bu kabiliyetlerinizi arttırır.
Takım çalışması: arkadaşlarınız ile ahenk içinde olmanız icap ettiğini öğretir.
Paylaşma: bilginin paylaştıkça çoğaldığını öğretir.
Programlama: teknolojiyi kullanarak tüketen değil, üreten nesil olmanızı sağlar.
Tabi bunun birlikte size öz güven sağlar ayrıca başarıyı getiren yolda ilk adımlardır.

Scratch Nedir?

Scratch Nedir, hayal dünyanızda animasyonların dijitalde hayat bulup, her insana gösterme olanağı sağlayan bir kodlama ortamıdır.

Scratch Nerden indirebilirim?

https://scratch.mit.edu/ adresinden Scratch indirebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı