Sağlık Haberleri

Pandemi nedir? Hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı?

Pandemi nedir? Sorusunun yanıtı arama motorlarında araştırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü pandemi şekilde ilan etmişti.

Sağlık Bakanlığı da pandemi hastaneleri ile alakalı bir talimatname yayınlamıştı. Vatandaşlar ise pandemi kelime anlamını merak ediyor. Detaylar haberimizde…
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) korona virüs olay sayılarının günden güne artması üzerine hastalığı pandemi olarak tanımladı. Vatandaşlar ise pandemi sözcük anlamını araştırmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın pandemi hastaneleri ile ilgili yayınladığı talimatname detaylarına ve pandemi kelime anlamına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Pandemi nedir? Hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı?

PANDEMİ NEDİR?

Pandemi veya pandemik hastalık; bir kıta, hatta bütün dünya yüzeyi şeklinde çok geniş bir alanda yayılan ve tesirini yayınlayan istila hastalıklara verilen genel addır. Tarihte Veba, Kolera, Grip, Tifo, Domuz gribi bu hastalıklar arasında yer almaktadır.

Pandemi nedir? Hangi hastaneler pandemi hastanesi yapıldı?

En basit tanımıyla dünyada eş zamanlı şekilde çok yaygın bir halde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim de diyebiliriz.

HANGİ HASTANELER PANDEMİ HASTANESİ?

Sağlık Bakanlığı genelgesine gore; salgın hastalıklarla mücadele gerekli şartları sağlayan bütün devlet ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi olarak kabul ediliyor. Sağlık kurumlarına başvuru eden hastaların corona tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ile bütün hususi sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması ise mecbur bir hale getirildi.

Etiketler

10 Yorum

  1. Pandemi; Pandemi veya pandemik hastalık; bir kıta, hatta bütün dünya yüzeyi şeklinde çok geniş bir alanda yayılan ve tesirini yayınlayan istila hastalıklara verilen genel addır. Tarihte Veba, Kolera, Grip, Tifo, Domuz gribi bu hastalıklar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı