Teknoloji Haberleri

Mysql Nedir? Nerede Kullanılır? İpuçları

Mysql nedir Mysql; Windows, Unix ve OS/2 gibi sistemlerde kullanılan açık kaynak kodlu bir veritabanı sistemidir. Veritabanı için kullanılır.

Mysql nedir sorusu öncesi mysql’in tarihine bakalım. MySQL bir ilişkisel veri tabanı olarak, 1995 yılında kullanıma sürülen en popüler açık kaynaklı ilişkisel veri tabanı idare sisteminden biridir. SQL, MySQL’in çekirdeğini oluşturur. İsmini ‘SQL’ ile Michael Widenius’un kızının adının (My) birleşiminden alır.
MySQL serbestçe kullanılabilen bir veri tabanı sistemidir. Ancak, gelişmiş işlevleri kullanabileceğiniz birkaç ücretli sürüm de bulunmaktadır. MySQL, Microsoft SQL Server ve Oracle veri tabanı vb. Diğer veri tabanı yazılımlarına kıyasla kullanımı kolaydır. Herhangi bir programlama diliyle kullanılabilir.
MySQL, meta verilerinizi tarif etmek ve yönetmek için Linux, Windows, Unix ve bir bilgi şeması gibi aniden fazla platformda çalışabilir. Yerel sisteminize hatta sunucuya dahi yükleyebilirsiniz. Gerçekten esnek, ölçeklenebilir, süratli ve güvenilir bir çözümdür.

MySQL Nerelerde Kullanılır?

Güçlü bir veri tabanı idare sistemi olan MySQL veri tabanı gerektiren derhal hemen her ortamda kolaylıkla kullanılabilir. Ama bilhassa web sunucularında en oldukca kullanılan veritabanıdır, asp, php benzer biçimde oldukça çok web programlama dili ile kullanılabilir.

Mysql Nedir ? Nerede Kullanılır? İpuçları

SQL Nedir?

MySQL ve SQL aynı değildir. MySQL’deki SQL, Structured Query Language anlama gelir. Veri tabanı ile etkileşime geçmek için kullanılan standart dildir. Ve MySQL, bilgisayardaki farklı tablolarda depolanan veritabanını yönetmeye destek olan ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemidir. İlişkisel veri tabanı sistemleri (RDBMS), verileri masaüstü veri tabanı programları üzerinden manipüle etmek için oldukca daha iyi performans sağlar. SQL ifadeleri sunucuya belirli işlemleri yapmayı öğretir:
Veri sorgusu: Mevcut veritabanından belirli bilgileri talep eder.
Veri manipülasyonu: Veriyi, değerleri yada görselleri değişiklik yapmak için ekleme yapar, siler, değiştirir, sıralar ve gibi işlemler yapar.
Veri kimliği: Veri tiplerini tanımlar, örneğin sayısal veriyi tamsayılara değişiklik yapmak gibidir. Bu ek olarak bir şemayı veya veritabanında ki her tablonun ilişkisini tanımlamayı da ihtiva eder.
Veri erişim kontrolü: Veriyi korumak için emniyet teknikleri sağlar, bu kimin görebileceğine karar verme yada veritabanında depolanan herhangi bir bilgiyi kullanmayı da içerir.

MySQL’in esas özellikleri nedir?

 • Yönetim Kolaylığı – Yazılımı indirmek ve kullanımı oldukca kolaydır.
 • Yüksek performans – Size değişik hafıza önbellekleriyle süratli yüklemeye destek programları sağlar.
 • Ölçeklenebilir – MySQL ile arzu ettiğiniz zaman ölçeklendirebilirsiniz. Muazzam miktarda veri içeren veri tabanları kurmak harbiden kolaydır.
 • Uyumluluk – MySQL, Windows, Linux, Unix benzer biçimde tüm modern platformlarla uyumludur.
 • Performans – MySQL, esas işlevleri kaybetmeden size yüksek performanslı sonuçlar verir.
 • Veri Güvenliği – Veritabanına sadece yetkili kullanıcılar erişmesine izin verir. Veriler için eksiksiz güvenlik sağlar.
 • Düşük Maliyet – Kullanımı parasızdır.
 • Bellek Verimliliği – MySQL’de bellek kullanımı fazlaca düşüktür.

SQL ve MySQL Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • SQL, veritabanını çalıştırmak için uygulanan bir dildir.
 • MySQL, piyasada bulunan ilk açık kaynaklı veritabanlarından biridir.
 • SQL, bir veritabanını sorgulamak ve yönetmek için kullanılır.
 • MySQL organize bir veritabanında bulunan verilerin korunmasına müsaade eden bir RDBMS’dir.
 • SQL, Yapısal Sorgu Dilidir.
 • MySQL, Verileri işlemeye, saklamaya, değiştirmeye silmeye izin verir.
 • MYSQL veritabanı yazılımı iken SQL bir sorgu dilidir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı