Ekonomi Haberleri

Kredi notu yükseltme Nasıl Yapılır?

Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olup da kredi çekmek isteyenler için çok önemli bir mevzu. Kredi notunuzu yükseltebilmek için uzun bir sürece yayarak yapmanız ihtiyaç duyulan bazı şeyler mevcut…

Bildiğiniz üzere kredi notu KKB ve TBB kurumları tarafınca kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalarla olan bütün ilişiğiniz doğrusu ödeme düzeniniz, borç durumu, kullandığınız krediler, kredi kartınızın limiti şeklinde durumlar ve risk tutanağı göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işlemi yapılmaktadır. Kredi skoru sabit bir puan değildir. Bankalarla olan ilişkinize gore düşebilir yahut yükselebilir. Düşmesi durumunda kredi çekme ihtimaliniz de düşer. Peki kredi notu iyi mi yükseltilir?

Tüm Borçlarınızı Kapatın

Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notu birdenbire yükselmez. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, mevcud borçlarınızın tümünü ödemek. Kredi borcu ve kredi kartı borcunun yanı dizi fatura borçlarınız da ödemeniz ihtiyaç duyulan borçlar arasında bundan dolayı meydana getirilen son düzenleme ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen etmenler arasına eklendi. Kredi notu, gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerine nazaran değişiklik gösteren bir puan çeşidi olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu yükseltmeyecektir. Borçlarınızın tamamını ödedikten sonra yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi notu yükseltme teknikleri

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Alın

Tüm borçlarınızı ödedikten sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan ikinci hamle düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay tertipli ve tam bir biçimde ödemek. Bu noktada dikkat! Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil bütün borcunu tertipli bir şekilde ödemeniz icap eder. Borcunuzu ibraz etmeden ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde olumlu rol oynayacaktır.

Düşük Tutarlı Kredi Alın

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bir öteki hamle düşük miktarlı bir kredi çekmek. Çektiğiniz kredinin borcunu her ay tertipli ödeyerek kredi notunuzun yükselme sürecine olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Tüm borcunuzu ilk taksitte kapatmak da notunuzu yükseltecek etken adımlardan birisi.

Ekonomi haberleri için tıklayın.

Kredi Ya Da Kredi Kartı Alamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Eğer kredi notunuz bankanın size kredi veya kredi kartı veremeyeceği kadar düşükse bir banka hesabı açtırarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Maaşınızı aldığınızda paranızı bu hesaba yatırın ve tüm harcamalarınızı bu hesap üstünden yapın. Kira ödemeniz ve otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemeleriniz de bu hesap üstünden gerçekleşsin. Bu hesap üzerinden birkaç ay düzenli ödeme yaptıktan sonrasında bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunun. Yine bu kartı birkaç ay tertipli bir şekilde kullanıp, her ay tertipli bir biçimde borcunuzun tamamını ödedikten sonra limit yükseltme talebinde bulunun… Uzun bir sürece yayılmış olan bu işlemler kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi notunuzun düşmesine neden olan borç ve ödeme alışkanlıklarını düzelttiğinizin işareti olan bu etkili hamlelerle kredi notunuz zaman içinde yükselecektir.

Kredi Notu Yükseltme Tekniği

Yazımızda kredi notunu nasıl yükseltebileceğinizi yazdık. Düşük miktarda kredi çekin, ödemelerinizi zamanından önce yapın vb. daha fazlası için yazımızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı