DiğerEkonomi Haberleri

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartları ödeme kolaylığı sağlayan ve alış verişinizi internette veya gerçek alış veriş merkezlerinde yapabilmenizi sağlayan kartlardır.

Ancak bu kartlarla meydana getirilen alış verişlerin neticesinde, bankaya ödemelerin de zamanında yapılması gerekiyor. Düzenli ödemesi yapılan kredi kartlarının limiti de yükseltilebilmektedir. Kredi kartına bloke koyma işlemi ise bu alış veriş ayrıcalığını elinizden alır. Kredi kartı ödemelerini zamanında yapmamak, kartın bloke olmasını sağlamış olduğu benzer biçimde, haciz işlemlerinin başlatılmasına neden olur. Günümüzde, gerçek paradan bile daha geçerliliği olmaya başlamış olan kredi kartınızın bloke olmaması için, ödemelerinizi zamanında yapmanız icap eder

Kredi Kartının Bloke Olması

Yüksek meblağlarda ödemeleri yapmanızı elde eden kredi kartlarının geri ödemeleri geç yapılırsa kısa süreli bir bloke olabilir. Kredi kartları çalındığında da karta bloke konur… Böylece istenmeyen insanların sizin hesabınızdan ödeme yapması önlenmiş olur. Kredi kartının kaybolmasının bankaya bildirilmesi durumunda, banka kredi kartına bloke koyabilir.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Demek ki kredi kartının bloke olmasının sebepleri borç ödemesinin yapılmaması, yada zamanında yapılmaması, kredi kartının çalınması, kredi kartının kaybolması, kredi kartının şifresinin üç defa yanlış girilmesi olarak sayılabilir. Bloke konan bir kredi kartının blokesi açılmaz, bunun yerine müşterinin yeni kart istemesi üzerine 7 günde müşteriye yeni kredi kartı ulaştırılır.

Kredi Kartı çalınırsa

Kredi karı çalınırsa, hemen kartı aldığınız bankanın müşteri temsilcilerine bağlanarak kartı bloke ettiriniz. Eğer kart çalınması ile bankaya bildirim içinde zaman varsa, bu dönemde yapılacak işlemler müşterinin sorumluluğunda olur. Kartınızı kaybettiğinizi farz edelim. Sizde durumu bankaya bildirdiniz. Daha sonra da kartınızı buldunuz diyelim. Bu halde da kartınız bloke olduğu için ötürü kartı kullanamazsınız.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartınızla ATM makinelerinde EFT havale para çekme para yatırma işlemini yaparken, şifrenizi yanlış girdiniz diyelim. Bu halde kartınız ATM makinesi tarafından yutulur ve tekrar kullanılamaz. Kartı ATM makinesinden çıkarttırıp, banka alan kişi temsilcisini arayarak, şifrenizi unuttuğunuzu ve yanlış girdiğinizi belirtirseniz, sizi yeni şifre için yönlendireceklerdir. Sadece banka kartı hukuki takibe giren müşterilerin kart blokesi kaldırılmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı