Teknoloji Haberleri

Hosting nedir Ne işe yarar, nasıl seçilir?

hosting nedir yazısı altında sizler için hostingin ne işe yaradığını kaliteli hostingin nasıl seçileceğini anlattım.

Bir internet sitesine sahip olabilmek için en önce kısa ve akılda kalıcılığı kuvvetli olan saha adına gereksinim bulunur. Fakat tek başına piyasa adı sitenin erişilebilir olması için ehil gelmez. Bunun yanı dizi site için dijital ortamda bir de alana ihtiyaç duyulur. Bu sorun ise hosting kavramı ile ortadan kaldırılır. Web sitesinin kurulumun ve hizmete girmesi benzer biçimde kavramlardan bile ehemmiyet arz eden hosting nelerdir, niçin gereklidir?

Hosting Ne İşe Yarar?

Bir internet sitesine erişebilmek için bilgisayardan daha da güçlü bir sunucuya gereksinim bulunmakta. Ayrıca bu sunucunun da devamlı şekilde açık kalması icap eder. Böylece günün her saati web sitesi ziyaretçilerin erişimine açık kalabilsin. İşte bu noktada hosting nelerdir, sorusu kısmen de olsa yanıt buluyor.

Hosting kavramı, bu kavramın sunduğu hizmeti açıklamak için yeterli gelmemektedir. Günün herhangi bir saatinde bir web sitesine giriş yaptığınızda, karşınıza sitede bulunan dosyalar ve görseller gelebiliyorsa bunu sağlayan sunucuların devamlı şekilde aleni kalıyor demektir. Sunucular ise datacenter denilen hususi odalarda yer alır. Sunucular ile beraber; yüksek hızda web şekilde da anlatım edilebilecek olan metro web, sistem mühendisi ve klimada da sunucunun bulunmuş olduğu odada sürekli bulunmak durumundadır.

Web sitesi için açılan sektör, kullanılan piyasa adı ve DNS üstünden sunucuya iletilmesi sayesinde çalışır. Sadece internet siteleri değil bununla beraber mail adresleri de bu metot ile sunucuyla rabıta kurar ve mailler günün her saati belirtilen adreslere iletilir. Birçok yabancı ve yerli şirket dijital ortamda yeni açılacak olan internet siteleri için alan açma hizmeti sağlamaktadır. Bu hizmetler ihtiyaç çerçevesinde aylık alınabileceği şeklinde senelik da alınabilir.

Hosting Nedir Ne İşe Yarar?

Hosting Hizmetinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hosting nelerdir, sorusu kadar bu hizmeti alırken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak icap eder, sorusunu da sormakta yarar bulunuyor. Web sitesi içi dijital ortamda sektör almak için öncelikle sürat kriterine dikkat etmek gerekiyor. Hız sadece sitenin işlevselliğini arttırmakla kalmıyor. Aynı zamanda SEO çalışmalarına da büyük katkı sağlıyor. Böylece arama motorları tarafınca fark edilirlik oranı da aynı ölçüde artış gösteriyor. Bu da sitenin ziyaretçi sayısını ve popüleritesini arttırıyor. Serverin internete çıkış hızındaki azalma, internet sitesinin de komutlara geç cevap vermesine haliyle sitenin geç yüklenmesine sebep olur. Bu da özellikle ziyaretçilerin asla hoşlanmayacağı bir olaydır. Alan satın alırken dikkat edilmesi gereken bir öteki kriter ise alanların boyutudur. Yani uygulanan alanın kaç MB olduğudur. Bunu belirleyen ise en önemli hususiyet ücrettir. Çünkü sektör ne kadar büyük olursa ücretler de o kadar yüksek olacaktır. Alanın büyüklüğünü web sitesinin amacı belirlemektedir. Eğer geniş kapsamlı bir paylaşım yapılacaksa bu ölçüde bir alan kapasitesi gereklidir. Kullanılacak olan alanların kapasitesi sadece paylaşımlar bakımından değil aynı zamanda mailler bakımından da eleştiri önem taşır. Çünkü alan ismi, mailler için de kullanılacaktır. Bu da küçük boyutlu bir alanda kısa zaman sonra mail trafiği oluşturarak maillerin ulaşmasını engelleyecektir.

Hosting nedir takibini bırakıp son teknoloji haberleri için tıklayın.

Hosting hizmetlerini alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan son kriter ise server desteğidir. Kiralanmış olan sunucunun; veri tabanını ve kullanılan programı desteklemesi gerekiyor. Özellikle internet sitesinin kullanım amacına bakılırsa internet sitesi hazırlanırken, site için en uygun olan programa dili tercih edilmelidir. Böylece online satış yapmak için erişime açılan bir internet sitesi üstünden güvenilir ödeme işlemleri de yerine getirilebilsin veya herhangi bir müessese iş başvurularını da sistem üstünden rahatlıkla kabul edebilsin. Alan ve saha ismi alırken sitenin işlevselliğini ön planda tutan detaylara ehemmiyet vermek gerekir.

Web hosting,internet sunucusunda sizin ihtiyacınız dogrultusunda seçtiğiniz Alan (m.) ve Trafik kadar sizin kullanımınıza sunulan internet hosting paketidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı