DiğerSağlık Haberleri

Evde kolonya yapımı! Kolonya nasıl yapılır?

Korona virisünden kendini korumak dileyen insanlarda evde kolonya yapılabiliyor mu, evde yapılan kolonyanın korona virüsüne etkisi ne…

Tüm dünyada tesirini giderek arttıran koronavirüs vatanımızda de görüldü. Kendini korumak dileyen vatandaşlar da evde kolonya iyi mi yapılıyor, limon kolonyası iyi mi yapılmaktadır gibi soruları internette aramaya başlandı. Koronavirüse karşı müessir dezenfekrtan bulunduğu duyurulan kolonya yapımı iyi mi oluyor? Market raflarında kolonya bulunamaz oldu. Durum böyle olunca herkes evinde kolonya yapımını araştırmaya başlanıyor. Peki evde kolonya iyi mi yapılmaktadır? İşte kolonya yapımına dair püf noktalar…

Evde kolonya yapımı! Kolonya nasıl yapılır?

Tüm dünyada etkisini giderek arttıran koronavirüs devletimizde de görüldü. Kendini korumak isteyen vatandaşlar da evde kolonya nasıl yapılıyor, limon kolonyası nasıl yapılmaktadır şeklinde soruları internette aramaya başlandı. Koronavirüse karşı müessir dezenfekrtan olduğu duyurulan kolonya yapımı nasıl oluyor? Market raflarında kolonya bulunamaz oldu. Durum böyle olunca herkes evinde kolonya yapımını araştırmaya başladı. Peki evde kolonya iyi mi yapılıyor? İşte kolonya yapımına dair püf noktalar…

EVDE KOLONYA NASIL YAPILIR? (BİRİNCİ YÖNTEM)

Kolonya yapımı için malzemeler: ( Yaklaşık 80 aşama 1 litre Limon kolonyası )
800 mt. Etil alkol
15 metre limon esansı
185 m. Saf ( damıtılmış ) su

Önce limon esansı ile etil alkol karıştırılır ve limon esansının etil alkol içinde çözünmesi sağlanır. Daha sonra damıtılmış su eklendikten sonra çözelti hazırlanmış olur. Daha sonrasında çözeltiyi süzmek gerekecektir. Bunun için özel olarak üretilmiş kolonya süzme kağıdı veya bezi kullanılmaktadır.

Evde kolonya yapımı! Kolonya nasıl yapılır?

Başka esanslar kullanarak da farklı türde kolonya yapmak mümkündür. Biberiye, bergomat, yeşil çay, portakal, tarçın esnası benzer biçimde esanslar da kullanılabilir.

Tabi evde kolonya yapımı için damıtılmış su ve süzme bezi bulabilmek birazcık zahmetli olabilir. Ayrıca, unutulmaması ihtiyaç duyulan noktalardan bir tanesi etil alkol kuvvetli yanıcı ve parlayıcı bir maddedir. Bu nedenle dikkatli kullanılması icap eder.

Kolonya alırken dikkat edilmesi gereken en mühim nokta, kolonyanın mutlaka etil alkolden yapılma olması gerektiğidir. Piyasada; sertifikasız ve merdiven altı tabiri ile anılan genel anlamda dışarıda gezici şekilde satışı meydana getirilen kolonyaların bir bölümü etil alkole nazaran oldukca daha uygun olan metil alkolden yapılabilmektedir. Metil alkolden meydana getirilen kolonyalar göz ile i·lişki ettiğinde görme yetisinin kaybolmasına kadar çeşitli sorunlara neden olabilmekte. Metil alkol ayrıca düzmece içki yapımında da maliyeti oldukça hesaplı olduğundan kullanılmaktadır. Metil alkol vücutta ağır toksik tesir yaratan bir maddedir ve metil alkolden meydana getirilen içkiler içildiği taktirde ölüme neden olabilir. Bu nedenle fiyatı uygun kolonyalardan irak durmak gerekir. Bilindik markaların tercih edilmesi her zaman kötü sonuçları büyük seviyede önler.

EVDE LİMON KOLONYASI NASIL YAPILIR? (iKİNCİ YÖNTEM)

Evde kolonya yapmak için 150 metre.Lik etil alkol ile 20ml suyu çalkaladıktan sonrasında, 10 yada 15ml’lik limon esansı ilave ederek karıştırmak yeterli olacaktır. İçine etil alkolden daha ucuz olduğundan metil alkol suyu koyulan kolonyalar, içildiği takdirde görme yetkisinin kaybedilmesine (körlüğe) neden olur. Aşırı tüketimi ölüme neden olmaktadır.

Evde kolonya yapmak için araç ve gereçler neler?

Mililitrelik cam beher, etilalkol, su, limon suyu yada limon esansı, cam fanus, kolonya için kap.

Evde kolonya yapılışı :

50 mililitre etil alkolu ölçüp cam fanusa dökelim. 10 mililitre suyu da ekledikten sonra fanusu hafifçe çalkalayalım. 5 veya 10 mililitre limon esansını da karışıma ilave edince karışımın rengi hafifçe sarımsı olacaktır. Karışımımızı çalkalayalım ve kolonya için ayırdığımız kaba dökelim. Limon kolonyamız artık hazırdır.
Renklendirme: Ayrı bir kap içine kullanacağımız oranda kolonyayı ilave edin.İçerisine sedef yada sıvı boya ekleyelim. Boyayı ilave ettikten sonra güzelce karıştıralım.

Kolonya hazırlama neticeleri :

  1. Görüldüğü şeklinde etil alkol, su ve limon esansı birlikte reaksiyona girdi.
  2. Bazı şahısların kolonyayı gözlerine sürdükten sonrasında kör oldukları görülmüştür. Acaba bizde bu şekilde yapım edilmiş bir kolonyayı süründüğümüz zaman kör olabilir miyiz? Sorumuzun cevabı hayırdır, zira kör olan bireyler genel anlamda gezici satıcılardan öykünmek marka veya markasız kolonya almaktadırlar. Bu tür kolonyalar yapım edilirken etil alkol yerine kuvvetli asit içeren tuz ruhu yada çamaşır suyu koyulmaktadır. (İmalatı daha hesaplı olduğu için) Bunun kararı insanoğlu kör olabilmektedirler.
    üç. Kolonyayı süründükten kısa bir süre sonra tenimizde serinlik hissediriz, şundan dolayı kolonya içerisindeki etilalkol acele uçucudur ve tenimizden buharlaşırken vücut ısımızı da alır. Bunun cevabında serinlik hissederiz.

EVDE KOLONYA NASIL YAPILIR? (ÜÇÜNCÜ YÖNTEM)

Eve ve bir misafir geldiğinde, geçmişte tabii ki bundan böyle bu tür güzel adetlerimiz maalesef bulunmamaktadır olup gidiyor, yoldan geldiği için ferahlaması amacıyla eline kolonya dökülür; ağzı tatlansın, muhabbet şeker tadında olsun diye şeker ikram edilirdi.

Eskiden otobüsle uzun bir yola çıkıldığında da muavinler tüm yolculara bir bir, “Kolonya ister misiniz?” diye sorardı. Şimdilerde kişisel bir kullanıma dönüşen kolonyanın nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mt.?

Kolonya dediğimiz madde bir çeşit alkol çözeltisinden başka bir şey değildir. Kolonya üretmek için en kullanışlı alkol, etil alkoldür. Metil alkol zararlıdır ve kullanılmaz. Farklı kokularda kolonya elde etmek için bu çözeltiye çeşitli esanslar katılır. Kolonya içindeki alkol miktarı o kolonyanın derecesini verir. Örneğin, 80 derecelik bir litre limon kolonyası elde etmek için; 883 m.. Etil alkole, 15 mt.. Limon esansına ve 152 metre. Damıtılmış suya ihtiyacımız olmaktadır. Evvel limon esansını etil alkolde çözeriz, sonrasında çözeltiye damıtılmış su (saf su) ekleyerek çözeltiyi bir litreye tamamlarız. Oluşturduğumuz çözeltiyi hususi bir bezde süzeriz ve kolonyamız bundan böyle kullanılmaya hazırdır.

KOLONYA NEDİR? KOLONAY İLK KİM TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR?

Kolonya, etil alkol, su ve limon, çiçek yada tütün esansı benzer biçimde hoş koku veren maddelerin içeriğinden oluşan bir tür parfüm.

Tüm zamanların en yaygın kullanılan tuvalet materyali olarak da bilinen[1] kolonya, ilk kere 1709 yılında İtalyan Giovanni Paolo Feminis tarafınca Köln’de üretilmiştir. İçerdiği alkol oranı çoğu zaman derece ile belirtilir (mesela 70 aşama, 80 aşama benzer biçimde).

Cilde sürüldükten sonra içinde bulunan alkolün hızla buharlaşması ve bu sırada buharlaşan alkol moleküllerinin çevrelerinden ısı çekmesi sebebiyle kullanan kişiye bir serinlik verir ve genelde ferahlamak için kullanılır. Bunun dışında keskin kokusu sebebi ile ayıltıcı özelliği bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı