Ekonomi Haberleri

Elüs Nedir, Elüs Teminatlı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Elüs Nedir en anlaşılır tabiri ile lisanslı depolarda yer alan ürünleri temsil etmek amacıyla çıkarılan elektronik belgelerdir.

Elüs kısaca elektronik ürün senedi en anlaşılır tabiri ile lisanslı depolarda yer alan ürünleri temsil etmek amacıyla çıkarılan elektronik belgelerdir. Bu sistemin esas amacı tarım ürünlerinde fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu belgelerde yer alan işlemler Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından elektronik ortamda saklanır. Aynı sürede senetlerin yetkili ticaret borsalarında satışa çıkabilmesi de olası.

Bankalar tarafından elüs teminatlı şekilde kredi verilir. Bu kredilerin amacı üreticilerin kısa dönemli nakit gereksinimlerini elektronik ürün senetleri ile karşılayabilmelerini sağlamaktır. Verilen kredinin vadesi genellikle en fazlaca on iki ay olup bu sayede kısa sürede ve rahat bir biçimde para elde edilebilir.

Elektronik Ürün Senedi (Elüs) Özellikleri

Ürününü hemen satmak istemeyen veya depolama için noktayı olamayan üreticilerin tercih etmiş olduğu elektronik ürün senedi iyi bir ambar niteliği olmasının yanı sıra iyi bir kazanç aracı şekilde da kabul edilir. Bu sayede çiftçilerin ürünleri kıymetini yitirmeden sağlıklı bir ortamda ve devlet garantisi altında muhafaza edilir. Bunu kullanmaya başlayabilmek için laf mevzusu ürünlere yönelik bankada kazanç hesabı açılır ve mudi için kayıtlar bu hesap üstünden yapılmaktadır. Lisanslı depoya ne kadar ürün teslim edilirse o miktarda elektronik ürün senedi basılır. İlerleyen zamanlarda ziraatçi ürünün istediği vakit satabilme imkanına sahiptir. Bu sayede nakliye harcamasından da kurtulan üretici pek oldukca avantaj yakalayacaktır.

Elüs Nedir, Elüs Teminatlı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Elüs piyasasında muamele gören ürünlere bakıldığında bunlar arasında arpa, çavdar, buğday, soya fasulyesi, çeltik, pamuk, mercimek, nohut, zeytin ve mısır yer almıştır. Bu mamüllerin her bir tanesi lisanslı depoculuk sistemi güvencesi altına alınır. Her bir ürün için ürün kodları belirlenmekte olup bunların başında ülkeyi temsil edecek TR eklenmiş olur ve kod toplam 12 haneden meydana gelir. Diğer ismi ISIN kodu olarak da bilinen ürün kodları menkul kıymet tanımlama kodudur ve uluslar arası standartlara uygun biçimde oluşturulur.

Ziraat Bankası Elüs Karşılığı Kredi

Ürününü lisanslı depolara teslim eden çiftçilere özel olarak verilen Ziraat Bankası elüs karşılığı kredi senedin en çok yüzde 75’i oranında verilir. Kredi için banka şubelerinden başvuru kabul ediliyor olup Ziraat Bankası internet sitesi üstünden en yakın şubeye basitçe ulaşılabilir.

Elüs kapsamında olan mamüller bankanın anlaşmalı bulunduğu lisanslı depolara teslim edilir. Bu tatbik yardımıyla çiftçiler vergi pozitif yanları, daha kolay tecim, ürünleri gerçek değeri üstünden marketing, standartlara uygun kalite ve sınıf tasnifi, sağlıklı ve emin ortamlarda depolama ve saklama gibi avantajlar elde ederler.

Çiftçi belgesi, nüfus cüzdanı, krediye karşılık gösterilecek teminatla ilgili belgeler, tarımsal işletmeyi tevsik edici belgeler ve bilanço esasına nazaran etkinlik gösteren işletmelerin son üç yılına ait gelir tablosu ve bilançosu Elüs karşılığı kredi için gerekli belgeler arasında yer alır. Tarımsal işletmeyi tevsik edici belgeler arasında kira kontratı, tapu kaydı ve buna aynı belgeler vardır.

Denizbank Elüs Karşılığı Kredi

Bir varant türü olan elektronik ürün senedi (elüs), lisanslı depo işletmesi tarafından oluşturulur ve o lisanslı deponun bağlı olduğu tecim borsasında alınıp satılabilir. Denizbank tarafınca sunulan elüs karşılığı kredide Elüslerin yüzde 70’ine kadar Denizbank Elüs karşılığı kredi kullanılabilir. Kullanılan kredilerde normalde yüzde 5 olan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi yüzde 1 şekilde uygulanır.

Tarımsal ürünler teslim edildikten sonra ürünler kalitesi ve sınıfı bu alanda profesyonel bireyler tarafınca saptanır. Daha sonra ise kalitesi karışmadan sıhhatli ve güvenli şekilde depolanır. Denizbank tarafından meydana getirilen Elüs işlemlerinde gelir vergisi ve kurumlar vergisi açısından istisnalar bulunur. Bunlar hakkındaki bilgi edinebilmek ve krediye başvuru yapabilmek için en yakın Denizbank şubesine gitmek gerekir.

Elüs Nedir, Elüs Teminatlı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Yapı Kredi Elüs Kredisi

Yapı Kredi Elüs kredisi kapsamında kredi kullanabilmek için vade en fazlaca on iki ay olarak seçilebilir. Bu kredinin başvurusu Yapı Kredi Bankası şubelerinden kabul edilmekte.

Üreticilerin kısa dönemli olan para gereksinimlerini karşılayabilmeleri için verilen Elüs kredisinde ziraat ürünleri emniyetli koşullar altında muhafaza edilir. Bu krediyi alırken ürün senetleri teminat şekilde gösterilir. Sahip olunan senetler ile hasat dönemlerinin dışında kalan zamanlarda da alım satım yapılabilir. Banka tarafından sunulan kredi ile alakalı daha ayrıntılı malumat için şubeye gidilmelidir.

Kuveyt Türk Elüs Karşılığı Kredi

Çiftçilerin huzurlu, süratli ve basit kredi kullanabilmeleri için çıkarılan Elüs karşılığı kredi olanağında elektronik ürün senetleri teminat şekilde kullanılır. Buna gore elektronik ürün senetlerinin değerlerinin yüzde 70’i oranında kredi kullanılabilir. Bu değerleme işlemi alanında ustalaşmış olan insanlar tarafından yapılıyor.

Kuveyt Türk Elüs karşılığı kredi verilirken ilgili senedin bağlı bulunduğu ticaret borsasında o ürün için oluşan güncel fiyatlar dikkate alınır. Bunlarla alakalı kapsamlı malumat almak ve kredi başvurusunda bulunmak için bankanın şubesine gitmek ehil olacaktır.

Fibabanka Elektronik Ürün Senedi Karşılığı Kredi

Fibabanka elektronik ürün senedi kredisi vadesi ile uyumlu arka ödeme planı pozitif yanları ile verilmektedir. Bu krediyi kullanabilmek için ek teminata gereksinim duyulmaz ve Elüs’e konu olan ziraat ürünleri depolama süresince bankaya teminat şekilde gösterilir.

Sunulan kredi olanağı kapsamında banka ücret ve faiz tutarları ile vadeyi değişiklik yapma hakkını gizli tutmaktadır. Krediden yararlanabilmek için işleme mevzu olan mamüllerin izinli olan lisanslı depolarda muhafaza edilmesi gerekir. Fibabanka şubeleri veya 444 88 88 Fibabanka telefon bankacılığı üzerinden elektronik ürün senedi kredisi ile ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Elüs Nedir?

Elüs Nedir en anlaşılır tabiri ile lisanslı depolarda yer alan ürünleri temsil etmek amacıyla çıkarılan elektronik belgelerdir.

Elüs Sistemi Nasıl İşler?

Bu sistemin esas amacı tarım ürünlerinde fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu belgelerde yer alan işlemler Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından elektronik ortamda saklanır. Aynı sürede senetlerin yetkili ticaret borsalarında satışa çıkabilmesi de olası.

Elüs Lisanslı Deposu Nedir?

Lisanslı ve güvenilir depolar sayesinde Elüs sistemine kayıtlı çifçilerin ürünleri korunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı