Teknoloji Haberleri

Domain Nedir Alan Adı Nedir Satın Alma Taktiği

Domain nedir yazısı altında domainin ne olduğu, önemi ve alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdım.

Web sitelerine erişebilmek için sitenin IP adresinin bilinmesi icap eder. Fakat IP adresleri rakamlarda oluşan çok uzun ve karmaşık bir sistemdir. Bu vaziyet internet sitesine erişimi zorlaştırmaktadır. Ortaya çıkan soruna çözüm olarak ise alan adı uygulaması kullanılmaktadır. Rakam ve kelimelerin tescil edilmesi ile ortaya çıkan alan adının aslolan amacı, uzun ve komplike IP adreslerini daha işlevsel bir bir hale getirmektir. Web siteleri için olmazsa olmazlar arasında bulunan sektör adının bir öteki ismi ise domaindir. Peki, domain nedir?

Alan Adı Neden Önemli?

Bir internet sitesinin internet kimliği olarak da özetlenebilecek olan domain nelerdir sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Alan adının tercih edilmemesi web sitelerine IP adresi ile erişme şeklini ortaya çıkarırken, IP adreslerinin akılda kalmayacak kadar uzun ve karışık bir yapıya sahip olması durumu daha da çıkmaza sokmaktadır.

Domainler yerel ve uluslararası şekilde da farklılık göstermektedir. Özellikle marka yahut firmalar kendi isimlerinin yer almış olduğu piyasa ismi ile web sitesi kurmak istemektedir. Fakat sektör ismini almak için geç kalan pek oldukça şirket kendi markalarının adı ile oluşturulan internet sitelerini devasa yükseklikte fiyatlar ödeyerek satın almak niteliğinde kalıyor. Çünkü aynı saha ismini kullanarak ikinci bir web sitesi oluşturma imkanı laf mevzusu değildir.

Domain Nedir Alan Adı Nedir Satın Alma Taktiği

Domain nelerdir sorusu kadar saha adlarını yöneten ve denetleyen firmaların kimliği de önem taşımaktadır. Uluslararası düzeydeki domainler, ICAAN konsorsiyumuna kayıtlı bulunan şirketler aracılığıyla alınabilir. Bu konsorsiyum Amerika’de bulunuyor. Uluslararası düzeyde alınacak olan domain için herhangi bir evrak talep edilmemektedir. Bu da herhangi bir firmaya ait bir isimi başkası tarafından da alınabilir bir duruma getirmektedir. Uluslararası domainler ileride yüksek ücretlere satılmak için firma ile hevesi olmayanlar tarafından da satın alınabiliyor. Domainlerin sonundaki uzantılar da mühim bir şeydir. En fazlaca malum internasyonal domain uzantıları içinde; .Net, .Com ve .Org bulunmaktadır. Yerel domainler, internasyonal domainlerden farkına varır. Yerel adreslerde, alınan ismin uzantısından sonra. Tr ifadesi gelir. Tabi ki. Tr ifadesi Türkiye’den alınan bir internet sitesi adresi için geçerlidir. Adres hangi ülkeden alınıyorsa o ülkenin takısı adresin sonuna eklenir. Ülkemizde ki yerel sektör adreslerinin tescilini ODTÜ yapıyor.

Domain Seçerken Nelere Dikkat etmek Gerekir?

Domain, hüviyet şekilde da kabul edildiği için kesinlikle akılda kalıcı bir nitelikte olmalıdır. Özellikle malum bir marka yahut şirket tarafınca alınacak olan ismin firma ismi ile tıpkı olması ziyaretçilerin siteye daha süratli bir halde ulaşmasını elde edecektir. Kişisel bir internet sitesi için alınacak olan isimlerde ise daha çok kısa ve web sitesi içeriği ile uyumlu bir ad tercih edilmesinde yarar bulunuyor. Akılda kalıcı isimler kullanılırsa ziyaretçilerin internet sitesini yeniden ziyaret etme ihtimalleri de arttırılmış olur. Adres seçerken süratli karar vermek yerine düşünerek dikkatli davranmak icap eder. Çünkü domainlerin sonradan değiştirilmeleri çok zor olsa gerek. Temin edilen adın, arama motoru tarafından ayrım edilmektedir biçimde olması da hassas bir mevzudur.

Domain Nedir Alan Adı Nedir Satın Alma Taktiği yazımızı okuduysanız size son teknoloji haberleri sayfamıza da bekleriz.

Alan adının internasyonal olması ilerde karşılaşılacak sorunları da engelleyecektir. Bu neden ile yerel alan adı yerini uluslararası bir isim almakta yarar bulunuyor. Tanınmış markalar özellikle isimlerine yakın olan ad ve uzantıları da satın almaktadır. İnternet ortamında yer almak ve arama motorları tarafınca kabul görebilmek için doğru isim belirlemek gerekiyor. Özetle alan adları, IP adresini kısa ve akılda kalıcı kelimeler ile daha kolay bir hale getiren bir sistemdir. Kullanılmış domainlere de tercih edilebilmekte ama bu adlar, satın alınmadan önce araştırılmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı