Teknoloji Haberleri

DNS Nedir? Tarihçesi Kullanım Amacı

dns nedir DNS; Domain Name System’in kısaltmasıdır türkçesi ise Alan adı sistemidir. Aslında bilgisayarların haberleşmesi için kullanılır.

Domain Name System’in kısaltılmış şeklidir. Türkçe’ye “Alan İsimlendirme Sistemi” şekilde geçmiştir. Bir nevi netin telefon rehberidir. IP adreslerini sektör adı isimlerine çevirerek daha kolay akılda kalmasını sağlar. Böylelikle web çubuğuna akılda kalması zorluk derecesi yüksek IP adresleri**(74.125.224.83 gibi) yazmak yerine daha basit olan *saha adlarını(www.Google.Com şeklinde) yazarız. DNS sisteminde IP adres bilgilerini tutmaya yarayan DNS sunucuları bulunmakta.

DNS Tarihçesi

1984 yılından ilkin DNS diye bir teknoloji üretilmediği için IP-ISIM çözümlemesi HOSTS adındaki bir metin dosyası ile sağlanmaktaydı. Bilgisayarların adları ve IP adresleri HOSTS dosyasına elle kaydediliyordu. İnternette ki her bilgisayarda bu dosyanın bir kopyası bulunmaktaydı. Bir bilgisayar öteki bir bilgisayara ulaşmak için bu dosyayı inceliyor eğer karşı tarafın adıyla uyuşan bir piyasa ismi bulursa IP adresini alıp karşı tarafla iletişime geçiyordu.
Bu sistemi kolaylaştırmak adına yetkililer 1984’te DNS’i ürettiler. DNS hem bilgisayar veri tabanını dağıtık bir yapıya sokuyor bununla birlikte bilgisayarlar arasında hiyerarşik bir bina kurulmasını sağlıyordu.

Teknoloji Haberleri için tıklayın.

DNS’in Kullanım Amacı Nedir?

DNS’in kullanım amacı son derece basittir, basit anlaşılabilir ve kullanılabilir makine ve saha adları ile makine IP adresleri içinde çift taraflı dönüşümü sağlar. IP adreslerinin gündelik hayatta kullanımı ve hatırlanması pek pratik olmaması sebebiyle **sektör adı isimlendirme sistemi kullanılır.
Ana amacı, file üzerinden gelen alan ismi veya IP numarası ile alakalı sorgulamalara cevap vermektir.

DNS Nedir? Tarihçesi Kullanım Amacı

DNS Nasıl Çalışır?

DNS sistemi isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşur. Ad sunucuları olarak düzenlenen bilgisayarlar alan adlarına mukabil gelen IP adresi bilgilerini tutarlar. Çözümleyiciler ise DNS istemcilerdir. DNS istemcilerde, DNS sunucu veya sunucuların adresleri bulunmaktadır.
Bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık IP adresini edinebilmek istediği vakit isim sunucuya başvurur. Ad sunucu, kısaca DNS sunucu da eğer kendi veri tabanında öyleki bir isim var ise, bu isme mukabil gelen IP adresini istemciye yollar.
İnternet adresleri tr (Türkiye), de (Almanya) şeklinde ülkelere göre ayrıldıktan sonra bir alt dal olan üst-düzey (top-level) piyasa adı uzantıları gelir.

Üst-seviye saha ismi uzantıları aşağıdakiler gibidir;

  • .Com : Ticari kuruluşları gösterir.
  • .Edu : Eğitim kurumlarını gösterir.
  • .Org : Ticari olmayan, hükümete de bağlı bulunmayan kurumları gösterir.
  • .Net : İnternet omurgası işlevini üstlenen ağları gösterir.
  • .Gov : Hükümete bağlı kurumları gösterir.
  • .Mil : Askeri kurumları gösterir.
  • .Num : Telefon numaralarını bulabileceğiniz yerleri gösterir.
  • .Arpa : Ters DNS sorgulaması yapılabilecek bölgeleri gösterir.

Özetle, DNS istemciler ile isim sunucularda bulunan İSİM-IP bilgilerini kolaylıkla bulup karşı yan ile iletişime geçebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı