DiğerYemek Tarifleri

BARBUNYA NASIL YAPILIR?

Barbunya nasıl yapılır sorusundan önce Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan barbunya tam bir vitamin deposudur.

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan barbunya tam bir vitamin deposudur. Yüksek oranda demir, çinko, kalsiyum mineralleriyle E, A, C ve K9 vitaminleri bulundurur. Barbunya bununla birlikte bol oranda lif de içerir. Bitkisel protein açısından da varlıklı bir kaynaktır. Öncelikle oldukça çok farklı biçimde pişirilen barbunya ile ne yemekler yapabileceğinizi bir hatırlayalım:

Zeytinyağlı barbunya: Zeytinyağlı barbunya, zeytinyağlılar arasındaki en sevilen lezzetlerden birisidir. Klasik zeytinyağlı tekniğimizle, barbunyaya salça, soğan, sarımsak, patates ve havuç eklendikten sonra hazırlanmış olur.

Barbunya pilaki: Ege mutfağından gelen bir pişirme tekniğidir pilaki. Barbunya pilaki de barbunyaların oldukça az su eklenerek kısık ateşte pişirilmesi ile meydana getirilen mükemmel bir yemektir. Genelde pilakilerde domates kullanımına rastlanmasa da barbunyaya fazlaca yakışır.

BARBUNYA NASIL YAPILIR?

Barbunya yemeği: Özellikle kuzu eti ile pişirildiğinde tadından yenmeyen, üzerine maydanoz ve kişnişin oldukça yakıştığı, çeşitli tipi sulu bir yemektir. Zeytinyağlı barbunya ile aynı malzemeler kullanılır. Domatesli pilav ve yoğurtla mükemmel bir üçlü haline gelir.
Peki leziz bir barbunya nasıl pişirilir, pişirilirken nelere dikkat edilmelidir? Barbunyanın çeşidine bakılırsa, pişme süresi de farklılık gösterir. Az miktarda su koyduktan sonrasında, muayyen aralıklarla yemeğin test edilmesi leziz bir barbunya pişirmek için en geçerli kuraldır.

Taze yada kuru barbunya pişirilmeden önce bir süre kaynatılıp bu su değiştirilirse, yemeğiniz oldukça koyu renkli görünmez.
Barbunyaların üzerini üç-4 parmak geçecek kadar su koyup kaynadıktan sonrasında 5 dakikalık bir ön haşlama yapmak tüm tariflerde işinizi mümkün kılar.

BARBUNYA NASIL YAPILIR?

Sarımsağı barbunya yemeklerine piştikten sonrasında kolayca ayrılması için dövülmüş şekilde değil, her zaman büyük parçalar şeklinde koymalısınız.
Barbunya pilaki yaparken patates kullanmayın, patates pilakinin erken ekşimesine ve yapışık bir görünümde bulunmasına neden olur.
Barbunya yemeklerinde salça yerine mevsiminde domates tercih edebilirsiniz. Özellikle pilaki yaparken aradaki farkı görürsünüz.
Barbunyaya limon ekleyeceğiniz zaman lezzetini korumak oldukça önemlidir. Limon pişirme sırasında değil, servis edilirken eklenmelidir. Daha evvelde limon sıkmak yemeğin fazla ekşimesine neden olur.
Yaşamınızda daha sık yer vermeniz ihtiyaç duyulan zeytinyağının kullanım alanları ile alakalı yazımızı da okumadan geçmeyin 🙂

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı