Teknoloji Haberleri

Api Nedir? Ne işe yarar? Kullanım Amacı

Api nedir sorusunu sizler için cevapladık. Api yapılan sistemin uzaktan bağlanılıp işlevlerini yerine getirmesidir.

Teknik açıdan API (Application Programming Interface) kelimelerinin kısaltılması şekilde söylenen ve lügatımızda “Uygulama Programlama Arayüzü” şekilde malum, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını elde eden arayüzdür. API, web uygulaması, işletim sistemi, veri tabanı, donanımlar veya yazılım kütüphanesi için kullanılabilir.

Teknoloji haberleri için tıklayın.

API, bir sunucunun üstündeki uygulamaya farklı platformlardan ulaşılmasını ve cevap vermesine imkan sağlar. Web API’lerinin tamamı REST (Representational State Transfer) mimarisi üstünde dizayn edilir. Bundan ötürü platform müstakil çalışır. Bu mimari GET, POST, PUT, DELETE metotlarının hepsini desteklemektedir. Web API çıktıları talebe gore JSON, XML gibi çeşitli çıktıları olabilmekte.

Api Nedir? Ne işe yarar?

API Kullanımı

API’ler genellikle web geliştiricileri ve program geliştiricileri tarafından kullanılıyor. Bir programın değişik bir servisin özelliğinden de faydalanması gerektiği senelerde API kullanarak bu fonksiyonların tam şekilde yerine getirilmesi gereklidir.

API kullanımın aslolan amacı bir uygulamanın tüm veya birtakım metotlarını diğer uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve malumat taleplerini basitçe ve süratle karşılamaktadır.
API’ler otomasyon imkanı verir, süreçleri hızlandırmayı, programatikleştirmeyi saglar.

API Örnekleri

Sizinle etkileşime girebilecek, pek fazlaca sektörden birçok ortak Application Programming Interface (API) bulunmakta. Bazı platform şirketlerinin kodlarına bir API üstünden programlı olarak ulaşabilme yeteneği, temelde onları bir platform yapan durumdur. Bazı bariz API örnekleri şunları ihtiva eder:

Kodunuzu Google Haritalar hizmetinden bütün Google hizmetlerine bağlayabilmenizi sağlayan Google API’leri. API’ler Google için oldukca önemli bir şeydir ve önder bir API yönetim platformu olan Apigee’yi satın almışlardır.
Facebook’un sosyal grafik ve pazarlama araçlarına programlı şekilde erişmenizi sağlayan Facebook API’leri. (Şirket, Cambridge Analytica ve öteki skandallardan meydana gelen bu API’ler üzerinden erişebildiğiniz kullanıcı verilerini kısıtlamaktadır.)

API İZNİ NEDEN GEREKİR ?

Genellikle büyük şirketlerin API‘leri dışarıya açıldığı zaman dışarıya izin vererek outsource kuruluşların verilen izinler doğrultusunda geliştirmelerin yapılmasını sağlar. Bu sayede aynı API üzerinden platforma bağlılık kazandırmaktadırlar. Toplamda 14 milyon web sitesi Facebook ile bağlantı kurabiliyor. Bu benzer biçimde sitelerin sadece bu butonu kullanıyor bulunduğunu düşünecek olursak mükemmel bir bağlılık laf konusudur.

Kullandığınız API’ler zamanla güncellenebilir veya tamamen kaldırılabilir. Bu bakımları yapabilmek için belirli şirketler yada insanların hizmetleri dahilinde ürünler geliştirilebilir ve entegre edilmektedir.

asfasf

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı